چیلر خانگی

چیلر خانگی

چیلر خانگی از جمله سیستم های تهویه مطبوع است که به دلیل قدرت و طول عمر بالای آنها مورد توجه است. متاسفانه به دلیل اطلاعات کم خریداران از این دستگاه ، برخی فروشندگان با ارائه داده های غلط و جهت دار ، باعث به اشتباه افتادن مشتریان می شوند. پس از مطالعه این مقاله ، با نگاهی درست و آگاهی کامل ، چیلر خانگی مورد نظر را انتخاب کنید.

چیلر خانگی که با نام مینی چیلر نیز شناخته می شود ، در حقیقت همان چیلر است ، فقط با ظرفیت کم. البته این نام گذاری نه تنها دقیق نیست ، بلکه کاملا اشتباه است. چیلر خانگی می تواند در تناژ بالا به صورت مرکزی تولید شود.

همچنین بخوانید : چیلر چیست؟

اجازه دهید با پاسخ به چند سوال شروع کنیم.

آیا چیلر برای منزل مسکونی مناسب است؟

از نظر فنی و کارایی ، بهترین انتخاب است. اما باید با توجه به شرایط مانند متراژ ساختمان و بودجه ای که برای تهویه مطبوع در نظر گرفته اید ، تصمیم گرفت.

آیا این دستگاه برای کار کردن به آب نیاز دارد؟ (مانند کولر آبی)

چیلر خانگی برقی است و به آب و یا گاز نیاز ندارد. البته این سیستم به مقدار بسیار کمی آب نیاز دارد. که در ابتدای فصل گرما ، در مدار آن تزریق می شود و تا زمان فصل سرد ، همان آب کافی است. در ادامه در مورد آن کاملا توضیح خواهیم داد.

چیلر برقی خانگی برای استفاده در چه متراژی مناسب است؟

برای منازل مساحت 150 متر مربع و بیشتر ، معمولا گزینه بسیار مناسبی است.

آیا از یک چیلر خانگی می توان برای چند واحد استفاده کرد؟

دقیقا یکی از مزیت های این سیستم همین ویژگی است. شما می توانید با نصب یک چیلر مرکزی برای چند واحد مسکونی ، هزینه ها را به میزان زیادی کاهش دهید.

همچنین در این حالت ، امکان محاسبه مجزای هزینه برق هر واحد نیز وجود دارد.

آیا چیلر خانگی ، حالت گرمایش نیز دارد؟

پاسخ به این سوال نیاز به کمی دقت دارد. چیلر در بیرون از ساختمان نصب می شود و برای سرد کردن فضای داخلی از فن کویل بهره می برد. در هر بخش از خانه حداقل یک فن کویل نصب می شود.

با آغاز فصل سرما ، جریان آب گرم بویلر یا پکیج را به فن کویل هم متصل می کنند و گرمایش ساختمان تامین می شود. با این کار دیگر نیازی نیز به شوفاژ نخواهیم داشت.

چیلر خانگی چگونه کار می کند؟

مانند کولر گازی و داکت اسپلیت ، سیکل تبرید تراکمی بخار اساس کار چیلر تراکمی خانگی است. برای مشاهده نحوه کار ، لطفا مقاله چیلر تراکمی هوا خنک را بخوانید.

ماده مبرد در چیلر خانگی ، گاز (مانند R134A) است. مهم ترین قطعات این دستگاه ، کمپرسور ، اواپراتور ، کندانسور و شیر انبساط هستند که در ادامه به آنها می پردازیم.

گاز در داخل کمپرسور ، فشرده می شود. با بالا رفتن فشار مبرد ،  دمای آن نیز بالا می رود. این گاز در فشار بالا وارد کندانسور می شود. در کندانسور با دفع گرما ، تبدیل به مایع شده و آماده ارسال به اواپراتور می گردد. در مسیر رفتن این مایع به اواپراتور ، شیر انبساط قرار دارد. با عبور ماده مبرد از شیر انبساط و کاهش فشار  ، بخشی از آن بخار می شود. به همین دلیل دمای بخش مایع ، بسیار کاهش می یابد و به اواپراتور می رود. حالا وقت آن رسیده که مبرد در اواپراتور ، گرمای آبی که قرار است به فن کویل ها برود را گرفته و دوباره تبدیل به گاز شود. و این چرخه همیشه ادامه دارد.

سیکل تبرید چیلر تراکمی
سیکل تبرید تراکمی

قطعات چیلر خانگی

کمپرسور

کمپرسور اسکرال

با توجه به ظرفیت دستگاه از کمپرسور روتاری ، پیستونی ، اسکرال و اسکرو استفاده می شود.

برای آشنایی بیشتر با کمپرسور ها ، مقاله کمپرسور چیلر را مطالعه فرمایید.

کندانسور

از نوع هواخنک است. فن هایی که در بالا یا جلو دستگاه نصب می شود برای خنک کردن کندانسور است.

شیر انبساط

شیر انبساط در دو نوع مکانیکی و الکترونیکی طراحی می شود. نوع الکترونیکی دارای حساسیت و دقت بالاتری هستند.

اواپراتور

این قطعه جایی است که آبی  که از فن کویل ها بر می گردد و گرمای خانه را گرفته است ، در آن سرد می شود.

اواپراتور چیلر

به شکل پوسته و لوله و صفحه ای در بازار موجود است. قاعدتاً به دلیل حجم کم اواپراتور صفحه ای باید از آن در مینی چیلر ها استفاده شود. اما به خاطر طول عمر و دوام بالاتر نوع شل اند تیوب ، تولید کنندگان ایرانی به آن علاقه بیشتری دارد.

چیلر مرکزی

در آپارتمان های با واحد زیاد و یا ساختمان های بزرگ بهتر است به جای چندین مینی چیلر یک چیلر مرکزی خانگی نصب کرد. این نه تنها باعث کاهش هزینه اولیه چیلر می شود بلکه هزینه های بعدی را نیز کم می کند. به عنوان مثال  یک چیلر مرکزی خانگی نسبت به چند مینی چیلر با ظرفیت معادل ، مصرف برق به صرفه تری دارد.

نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که اگر از سیستم مرکزی برای تهویه مطبوع بهره ببرید ، باید از کمپرسورهای پیستونی ، اسکرال یا اسکرو در دستگاه استفاده کرد.

مینی چیلر خانگی

برای پروژه هایی که به ظرفیت دستگاه کمتر از 20 تن تبرید نیاز است ، از مینی چیلر خانگی استفاده می شود. گاهی نیز پیش می آید که در یک ساختمان به ظرفیت های بیشتری نیاز داریم ، اما ساکنین می خواهند که سیستم های مجزایی داشته باشند. در حالتی نیز ممکن است ساختمان از قبل مجهز به سیستم چیلر و فن کویل باشد ، اما می خواهیم ظرفیت سرمایشی را بالاتر ببریم که اینجا نیز مینی چیلر خانگی پاسخگو خواسته های ماست.

نحوه نصب چیلر خانگی

دستگاه را می توان بر روی پشت بام ، تراس یا بالکن و حتی داخل حیاط قرار داد. فن کویل ها هم در داخل خانه نصب می شوند. چیلر را از طریق لوله کشی به فن کویل ها متصل می کنند.

سرمای تامین شده در چیلر به وسیله آب ، معروف به چیلد واتر ، به فن کویل ها می رود. در فن کویل ، آب گرمای محیط را گرفته و دوباره به اواپراتور بر می گردد. توجه کنید که این آب در یک مدار بسته در گردش است و برای کار چیلر خانگی نیازی به تامین آب نیست.

فن کویل دیواری
فن کویل دیواری

این دستگاه گرما را به هوای محیط دفع می کند. بنابراین باید به شکلی نصب شود که هوا قادر باشد به خوبی جریان پیدا کند. همچنین جهت فن نباید بر خلاف جهت وزش باد باشد.

فن کویل چگونه کار می کند؟

این دستگاه در انواع زمینی ، دیواری و سقفی موجود است. به ساده ترین بیان ، آن ها متشکل از یک فن و یک کویل هستند. در حالی که چیلد واتر از لوله های کویل عبور می کند ، فن هوا را به آنها می دمند. به دلیل تبادل حرارتی هوای اتاق با آب سرد ، فضای اتاق خنک می شود.

ویژگی بسیار خوب این سیستم در برابر داکت اسپلیت و کولر آبی این است که می توانید دمای هر اتاق را جداگانه تنظیم کنید.

مصرف برق چیلر خانگی

برای برآورد میزان برقی که دستگاه در زمان کار استفاده می کند ، باید مدل و تعداد قطعات دقیقا مشخص باشد. همچنین باید بدانیم هر کدام در شبانه روز چند ساعت و با چند درصد از توان خود کار می کند. تولید کنندگان بزرگ چیلر در دنیا ، معمولا نرم افزاری را طراحی می کنند که با گرفتن اطلاعاتی مانند مساحت پروژه ، دمای هدف ، مبرد مورد استفاده در کمپرسور ، دمای محیط و … توان الکتریکی کل دستگاه را به شما نشان می دهند.

راهی که برای چیلر های خانگی بسیار کاربری و سر راست است ، استفاده از اطلاعاتی است که سازنده چیلر در کاتالوگ محصولات خود ارائه می دهد. توان الکتریکی ورودی دستگاه بر اساس کیلو وات (Kw) اندازه گیری می شود. در کاتالوگ ها Power Input ، Input Power و یا Power Consumption نشان دهنده آن است. توان ورودی را در تعداد ساعت و درصد توان کاری متوسط چیلر در ماه ضرب می کنیم و میزان مصرف برق چیلر خانگی به دست می آید.

برای مشاهده نحوه روش محاسبه میزان مصرف برق چیلر به همراه مثال عملی بر اساس آخرین لیست تعرفه های برق در ایران ، مقاله نحوه محاسبه مصرف برق چیلر را مطالعه نمایید.

 

خرید چیلر خانگی

همانطور که دیدیم ، چیلر خانگی می تواند به صورت مرکزی و یا برای هر واحد به صورت جداگانه در نظر گرفته شود. با توجه به این که این دستگاه از نظر قیمت ، یکی از سیستم های گران به حساب می آید ، قبل از خرید حتما مقاله راهنمای جامع خرید چیلر را مطالعه فرمایید.

  • از اعتبار و اصالت تولید کننده مطمئن شوید. با توجه به عمر بالای چیلر خانگی ، سال ها نیاز به خدمات تولید کننده خواهید داشت.
  • برای گرمایش باید چیلر را از مدار خارج کنید و فن کویل ها را به یک دیگ بخار ، بویلر و یا پکیج متصل کنید. این کار نیاز به شوفاژ را حذف می کند. علاوه بر این ، کنترل کاملی بر گرمای هر اتاق به طور جداگانه دارید. توجه کنید خود چیلر در فصل سرما خاموش است.
  • برخی چیلرهای خانگی قابلیت تامین گرما را نیز دارند (معروف به چیلر گرمایشی).  ولی ما آنها را توصیه نمی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button