خرید چیلر در اصفهان

چیلر چیست؟

چیلر

چیلر یکی از مدرن ترین سیستم های سرمایشی است که در سال های اخیر بسیار پر طرفدار شده است. این سیستم دارای یک دستگاه مرکزی یعنی هم چیلر است. یونیت های داخلی به نام فن کویل نیز وسیله توزیع هوای خنک در ساختمان را دارند. برای شهر اصفهان و مناطق گرم استان اصفهان ، چیلر یکی از بهترین سیستم ها برای تامین سرمایش است. در ادامه این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

چرا خرید چیلر در اصفهان برای سرمایش ساختمان ها مناسب است؟

در استان اصفهان سه نوع اقلیم آب و هوایی داریم. در مناطق کوهستانی غرب استان با توجه به این که دارای هوای سرد است ، خرید چیلر در این ناطق اصفهان چندان نیز به صرفه و مورد توجه نیست. این بخش تعداد روزهای خیلی گرم ، کم است. دمای اکثر روزها به گونه ای است که اکثر روزها حتی یک پنکه نیز برای خنک شدن کافی است.

آب‌وهوای نیمه‌خشک در ارتفاعات مرکزی و شمالی اصفهان حاکم است. قسمت اعظم استان از جمله نواحی پست شرقی و دشت‌های مرکزی و شمال‌شرقی استان نیز دارای اقلیم بسیار خشک و یا گرم خشک است. این دو منطقه دقیقا جایی است که چیلر و فن کویل قدرت و مزیت خود را نسبت به سیستم های دیگر نشان می دهد. چیلر بدون نیاز به آب و فقط با استفاده از برق می تواند کار که در شرایط کمبود و گرانی آب بسیار عالی است. همچنین با توجه به این که کولر گازی هوای محیط را خشک می کند ، چیلر سرمای مطبوع تری فراهم می کند. خرید چیلر در اصفهان برای ساختمان هایی که مجموع مساحت آنها بیشتر از 120 متر باشد ، در اکثر موارد مناسب ترین گزینه است.

نحوه کار چیلر فن کویل چگونه است؟

چیلر یک دستگاه مرکزی است که در موتورخانه ، روی پشت بام و یا حتی در بالکن نصب می شود و وظیفه تامین سرما (یا به عبارت دقیق تر دفع گرما) را دارد. در داخل اتاق ها نیز فن کویل ها وظیفه توزیع هوای سرد را انجام می دهند. چیلر ها و فن کویل ها در انواع مختلفی طراحی تولید می شوند. هر کدام با توجه به عوامل متعددی برای پروژه های متفاوتی مناسب است.

فن کویل
فن کویل دیواری

نحوه کار به این گونه است که آب در اواپراتور چیلر سرد می شود. از طریق لوله کشی به فن کویل ها می رود. فن کویل ها نیز به وسیله آن ، هوای فضای داخلی را سرد می کنند. آب گرم نیز دوباره به چیلر برای دفع گرما ، بر می گردد. این انتقال آب در یک مدار بسته رخ می دهد و مصرف آب ندارد.

کدام چیلر برای اصفهان مناسب تر است؟

چیلر در دو دسته کلی تراکمی و جذبی تولید می شوند. چیلر تراکمی که امروزه اکثر سیستم ها از همین نوع هستند ، با استفاده از کمپرسور و مصرف برق کار خود را انجام می دهد. نوع جذبی نیز با مصرف سوخت های فسیلی ، سرمای مورد نیاز را تامین می کند. از آن جایی که چیلرهای جذبی به ندرت در اصفهان کاربردی دارند ، به آن نمی پردازیم.

قطعات چیلر تراکمی

چهار قطعه مهم عبارت اند از کمپرسور ، کندانسور ، شیر انبساط و اواپراتور. البته این دستگاه قطعات بسیار دیگری دارد که همگی در جهت افزایش کارایی و کنترل چهار قطعه مذکور کار می کنند.

کمپرسور

بسیاری از کارشناسان معتقدند کمپرسور مهم ترین قطعه ی دستگاه است. بیشترین مصرف برق نیز مربوط به آن است. پس انتخاب کمپرسور مناسب ، نه تنها تاثیر بسیاری بر کارایی و قیمت اولیه چیلر دارد ، بلکه میزان هزینه برق را نیز تعیین می کند. برای استان اصفهان بهترین انتخاب ها کمپرسور اسکرال و اسکرو است.

کمپرسور اسکرول
کمپرسور اسکرال

کمپرسور اسکرال ، مصرف برق مناسبی دارد. کارای آن بالاست. لرزش و صدای آن نیز پایین است. برای چیلر در ظرفیت های کم و متوسط بهترین گزینه است. با نصب چند کمپرسور در یک سیستم ، می توان با ظرفیت های بالاتر دست پیدا کرد. بهره گیری از چند مدار باعث کاهش مصرف برق نیز می شود. کمپرسور اسکرو نیز دارای قدرت و کارایی بالایی است و در چیلرهای متوسط تا بزرگ نصب می شود.

کندانسور

کندانسور فین و لوله

کندانسور وظیفه دفع گرما به فضای بیرون را دارد. آب خنک و هواخنک ، دو نوع کندانسور موجود هستند. چیلر تراکمی آب خنک برای دفع گرما به برج خنک کننده نیاز دارد. به دلیل مصرف آب بالای برج های خنک کننده و قطعات جانبی زیادی که لازم است ، در سال های اخیر استقبال چندانی از آن نمی شود. در عوض کندانسور هواخنک با استفاده از فن و جریان هوا ، دفع گرما را انجام می دهد.

شیر انبساط

در سیستم های مدرن شیر انبساط الکترونیکی نصب می کنند که دقت و حساسیت بالایی دارد. برخی تولیدکنندگان با استفاده از شیر انبساط ترموستاتیکی ، قیمت اولیه چیلر را کاهش می دهند تا از این جهت ، مزیت رقابتی بیشتری در بازار داشته باشند.

اواپراتور

اواپراتور پوسته و لوله

آبی که از چیلر به فن کویل ها می رود در اواپراتور سرد شده است. اواپراتور در دو نوع پوسته و لوله (Shell and Tube) و صفحه ای یا پلیتی (Plate) طراحی می شود. در ایران به دلیل دوام و طول عمر و مقاومت بالای اواپراتور پوسته و لوله ، بیشتر از همین نوع در چیلرها نصب می کنند.

راهنما خرید چیلر در اصفهان

اگر قصد خرید چیلر برای ساختمان ها و پروژه های خود در اصفهان را دارید لطفا از فرم بالا در همین صفحه و یا فرم خرید چیلر اطلاعات خود را برای ما ارسال کند. متخصصین وب سایت مرجع فروش چیلر شما را به یکی از بهترین تولیدکنندگان چیلر در اصفهان ، معرفی می کنند و می توانید با خیالی آسوده خرید خود را انجام دهید.