فن کویل

فن کویل چیست

خرید یک فن کویل نامناسب می تواند تمام هزینه های انجام شده برای سیستم تهویه ساختمان را به هدر بدهد. مخصوصا این که دستگاه هایی که به همراه فن کویل کار می کنند ، از جمله سیستم های گران قیمت به حساب می آیند. در نهایت به ازای هزینه ای که انجام شده ، نه سرمایش و نه گرمایش مناسبی خواهید داشت. در ادامه به معرفی انواع فن کویل ها و کاربرد هر کدام خواهیم پرداخت تا با آگاهی بیشتری خرید انجام دهید.

فن کویل چیست؟

فن کویل در واقع وظیفه توزیع هوای گرم و یا سرد را بر عهده دارد. همانطور که از نامش پیداست ، این دستگاه دارای دو قطعه مهم فن و کویل مسی است. فن که هوا را به جریان در می آورد. کویل نیز مسئول انتقال سرما به هوای در جریان است. آب از کویل (سیم پیچ) مسی ، عبور می کند. در اطراف لوله ها نیز پره های (فین) آلومینیومی قرار دارند. فن هوا را در بین این فین ها می دمد و با انتقال حرارتی ، هوا به دمای مطلوب می رسد. دلیل وجود فین ، ضریب انتقال حرارتی پایین هوا است. فین ها سطح تماس را بالا می برند تا کارایی دستگاه بالا برود.

در حالت سرمایش ، آب ورودی به فن کویل توسط چیلر که در بیرون ساختمان سرد شده است ، توسط لوله کشی در یک مدار بسته تمین می شود. آب پس از جذب گرمای محیط دوباره برای سرد شدن به چیلر باز می گردد.

در فصول سرد سال نیز ، یک منبع گرما مانند پکیج و یا بویلر در مدار قرار می گیرد و از طریق جریان آب گرم ، فن کویل ها محیط را گرم خواهند کرد. مزیت سیستم در این است که دیگر نیازی به شوفاژ یا تجهیزات گرمایشی دیگر مانند گرمایش از کف وجود ندارد. فن کویلی که در تابستان اتاق را خنک می کرده در زمستان توزیع کننده گرما خواهد بود.

چه مدل هایی برای منازل مسکونی مناسب است؟

همان قدر که خرید چیلر خانگی مناسب در ساختمان اهمیت دارد. خرید فن کویل درست نیز مهم است. اگر برای خرید چیلر به راهنمایی و مشاوره نیاز دارید ، می توانید به وب سایت مرجع فروش چیلر مراجعه نمایید. در ادامه این مقاله نیز با انواع فن کویل ها آشنا خواهید شد.

این دستگاه را می توان با توجه به ویژگی های مختلفی دسته بندی کرد. دو روش بسیار رایج ، یکی از نظر طریقه لوله کشی و دیگری شکل ظاهری هستند. همچنین باید توجه کرد که آیا امکان تولید هوای تازه را دارند یا خیر؟

تقسیم بندی از نظر ساختار فیزیکی

فن کویل دیواری (Wall Mounted)
فن کویل دیواری
فن کویل دیواری

بسیار شبیه یونیت داخلی اسپلیت دیواری است. در محیط های کوچک آپارتمان ها می تواند مناسب باشد. البته به دلیل مشخص بودن آن در دکوراسیون خانه ، برخی ترجیح می دهند از آن استفاده نکنند.

سهولت نصب نیز جزو ویژگی های این فن کویل محسوب میشود که به راحتی بر روی دیوار با کشیدن لوله درین و لوله های ورودی و خروجی آب نصب میگردد.

مدل کاستی
فن کویل کاستی
فن کویل کاستی چهار طرفه

در سقف کاذب نصب می شود. بسیار زیبا و جذاب است. البته در محیط هایی مانند سالن ها ، ادارات و بیمارستان ها گزینه مناسبتری است. از مدل های گران قیمت به حساب می آید. فن کویل کاستی در دو مدل چهار طرفه و یک طرفه طراحی می شوند. برای منازل مسکونی چندان نیز رایج نیستند.

فن کویل زمینی

معمولا به دلیل این که فضای زیادی را در کنار دیوار اشغال می کند ، در منازل مسکونی محبوبیت کمی دارد. بیشتر در ادارات ، بانک ها و مانند آن که فضای آزاد زیادی موجود است می توان از این مدل استفاده کرد.

فن کویل داکتی یا کانالی

فن کویل های کانالی یا داکتی معمولا ظرفیت بیشتری نسبت به مدل های کاستی و دیواری دارند و به همین دلیل بیشتر برای محیط های بزرگ استفاده میشوند و برای استفاده از این مدل باید داکت یا کانال کشی کنید.

در فضایی که امکان نصب دستگاه در محیط هدف نیست ، استفاده از این دسته کار ساز خواهد بود.

فن کویل سقفی توکار

رایج ترین نوع فن کویل برای خانه ها در چند سال اخیر همین نوع است. به دلیل این که در سقف پنهان می شود ، تاثیری در دکوراسیون منزل ندارد. یک دریچه برای مکش در زیر و یا قسمت پشت دستگاه و یک دریچه نیز در جلوی آن برای خروجی هوا تنها قسمت های قابلیت رویت هستند. به دلیل این که هیچ فضایی از منزل را اشغال نمی کند ، مخصوصا برای اتاق ها و آپارتمان ها مناسب است. سیستم چیلر تراکمی هوا خنک و فن کویل سقفی توکار ، بیش ترین سهم بازار را به خود اختصاص داده اند.

انواع فن کویل از نظر لوله کشی

فن کویل ها می توانند به صورت دو لوله و یا چهار لوله تولید شوند. منظور از دو لوله این است که یک لوله برای ورودی آب و یک لوله نیز برای خروج آب در نظر گرفته شده است. در دستگاه های چهارلوله نیز دو لوله ورودی و دو لوله خروجی وجود دارد. فن کویل های چهار لوله برای ساختمان هایی مناسب است که همزمان به گرما و سرما نیاز باشد. این ویژگی باعث افزایش قیمت دستگاه می شود و نیز در اکثر ساختمان های مسکونی مورد نیاز نیست. به همین دلیل در خانه ها از مدل دو لوله استفاده می کنند.

از نظر تامین هوای تازه نیز فن  کویل های کانالی می توانند این ویژگی را بر آورده کنند. در غیر این صورت نیاز است دستگاه هواساز نیز در ساختمان قرار گیرد. البته در اکثر موارد در منازل مسکونی نیاز به این خصوصیت و هوای تازه احساس نمی شود.

البته با توجه به این که فن کویل خود به تنهایی نمی تواند گرمایش و سرمایش را تامین کند و نیاز به دستگاه دیگری مانند چیلر برای سرمایش و پکیج یا موتورخانه برای گرم کردن دارد ، در خرید این سیستم ها نیز باید با دقت و وسواس زیادی عمل کنید. تولیدکنندگان معتبر چیلر نیز می توانند مشاوره خوبی در مورد انتخاب فن کویل به شما دهند. مخصوصا این که قیمت این دستگاه در برابر چیلر بسیار ناچیز است. اگر به دنبال خرید یک چیلر مناسب هستید ، یکی از بهترین منایع برای انتخاب آگاهانه ، مرجع فروش چیلر است که توصیه می کنیم قبل از تصمیم گیری حتما مقالات زیر را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button