چیلر اسکرال (چیلر تراکمی اسکرال)

چیلر تراکمی اسکرال

در بین متخصصین حوزه تهویه مطبوع معروف است که به دلیل صدا و لرزش کم کمپرسور اسکرال ، چیلر اسکرال (scroll chiller) بهترین گزینه برای ساختمان های مسکونی است. در بازار  چیلر های کوچک و متوسط نیز ، این چیلر تراکمی اسکرال است که بیشترین سهم را دارد.

کمپرسورهای اسکرال به طور گسترده در سیستم های تهویه مطبوع خانگی و تجاری هستند. محدوده ظرفیت آن ها بین 2 تا بیشتر از 100 کیلو وات است. برای رسیدن به ظرفیت های بیشتر معمولا چند کمپرسور اسکرال را در یک چیلر نصب می کنند. هرچند برای سیستم های با ظرفیت بسیار کم کمپرسورهای پیستونی و روتاری ، و برای ظرفیت های بسیار بالا نیز چیلرهای اسکرو و سانتریفوژی ترجیح داده می شوند.

بیشتر بخوانید : کمپرسور چیلر

کمپرسورهای اسکرال به راندمان کاری بالا ، ابعاد کم ، صدا و لرزش کمتر از انواع دیگر معروف هستند.

چیلر اسکرال چیست؟

اجزای اصلی چیلر عبارت اند از کمپرسور ، کندانسور ، شیر انبساط و اواپراتور. گاز در داخل کمپرسور ، فشرده می شود. با بالا رفتن فشار مبرد ،  دمای آن نیز بالا می رود. این گاز در فشار بالا وارد کندانسور می شود. در کندانسور با دفع گرما ، تبدیل به مایع شده و آماده ارسال به اواپراتور می گردد. در مسیر رفتن این مایع به اواپراتور ، شیر انبساط قرار دارد. با عبور ماده مبرد از شیر انبساط و کاهش فشار  ، بخشی از آن بخار می شود. به همین دلیل دمای بخش مایع ، بسیار کاهش می یابد و به اواپراتور می رود. حالا وقت آن رسیده که مبرد در اواپراتور ، گرمای آبی که قرار است به فن کویل ها یا فرآیند صنعتی برود را گرفته و دوباره تبدیل به گاز شود. و این چرخه همیشه ادامه دارد.

بیشتر بخوانید : چیلر چیست؟

چیلر آب خنک

در این سیستم کندانسور آن از نوع آب خنک است. یعنی گرمایی که از محیط هدف جذب کرده است به وسیله آب به محیط دفع می کند. چیلر تراکمی اسکرال آب خنک به برج خنک کننده ، پمپ ها و تجهیزات بیشتری نیاز دارد. در برج خنک کننده آب بسیاری مصرف می شود که مخصوصا در کاربردهای تهویه مطبوع اصلا خوب نیست. چیلر اسکرال آب خنک ابعاد بزرگ تری دارد که در بسیاری از پروژه ها قابل نصب نمی باشد.

بیشتر بخوانید: چیلر تراکمی آب خنک

چیلر اسکرال هوا خنک

نام هوا خنک در واقع از شیوه خنک شدن مبرد در کندانسور گرفته شدن است.  در کندانسورهای هواخنک با استفاده از فن ، هوا در بین جریان مبرد داغ عبور می کند و گرمای آن به محیط اطراف دفع می شود. لوله مسی (tube) ، انتقال حرارتی بسیار خوبی دارد. به همین دلیل برای دفع انرژی گرمایی مبرد ، آن را در مارپیچی (coil) از این لوله ها عبور می دهند. در حالی که هوا به وسیله فن در بین این لوله ها در جریان است.

بیشتر بخوانید: چیلر تراکمی هوا خنک

با توجه به ابعاد کوچک تر چیلر تراکمی هوا خنک نسبت به آب خنک و این که دیگر نیازی به برج خنک کننده و مصرف آب ندارد ، مخصوصا در کاربردهای تهویه مطبوع ، از این نوع استفاده بیشتری می شود.

کمپرسور اسکرال چگونه کار می کند؟

کمپرسورهای اسکرول از دو حلزون استفاده می کنند. یکی ثابت و دیگری متحرک و متصل به موتور است. مارپیچ ها به گونه ای در هم قرار می گیرند که در مکان های مختلف با یکدیگر در تماس باشند. بنابراین مجموعه ای از حفره های هوای نازک تر را به سمت مرکز تشکیل می دهند. سیال با چرخش اسکرول در حال چرخش به دور اسکرول ثابت فشرده می شود تا زمانی که در مرکز تخلیه شود.

ویژگی های چیلر تراکمی اسکرال

  1. همانطور که دیدیم کمپرسور اسکرال در مقایسه با مدل های پیستونی و اسکرو لرزش و صدای کمتری دارد که مخصوصا در مناطقی مسکونی بسیار مهم است.
  2. قیمت کمتر در برابر کمپرسور اسکرو
  3. ابعاد کوچک وجمع و جور
  4. بهره وری بالا در حالت کم بار و تمام بار : کمپرسورهای اسکرال اینورتر این قابلیت را دارند که با توان های کمتر نیز کار کنند. این ویژگی مصرف برق چیلر را کاهش می دهد. اما کمپرسورهای اینورتر دار بسیار گران تر هستند. به جای این کار با طراحی چیلر های اسکرال به چند کمپرسور و چند مدار مجزا ، هم به قیمت اولیه مناسب و هم به کارایی بسیار بهتر در تمام حالت ها دست می یابیم.
  5. طول عمر و اطمینان بسیار بالا

کمپرسور اسکرال

خرید چیلر اسکرال

برای خرید چیلر تراکمی اسکرال باید در انتخاب فروشنده ، تولید کننده و اعتبار آن ها توجه کنید. با توجه به این که این دسته از سیستم ها گران قیمت و با طول عمر زیاد هستند ، بی دقتی در هنگام خرید می تواند بسیار دردسر باشد.

  • قبل از خرید حتما با مشاورین و متخصصین تهویه مطبوع مشورت کنید. با توجه به پروژه ، شرایط اقلیمی و کاربری مورد نظر ، مطمئن شوید چیلر بهترین دستگاه برای برآوردن اهداف شما است. همچنین در بین انواع چیلر نیز باید بهترین نوع را انتخاب کنید تا در کارایی و همچنین هزینه های خرید، نگهداری و مصرف انرژی به مشکل برنخورید.

  • بسیاری از تولیدکنندگان و خریداران علاقه به انجام معامله غیر رسمی دارند تا هزینه های مالیاتی آن ها کاهش یابد. در مورد این دستگاه این کار را نکنید. همه باید رسمی و قانونی باشد تا در صورت بروز مشکل از حقوق خود برخورداری کافی داشته باشید.

  • خدمات پس از فروش چیلر بسیار مهم است. در مورد نحوه ارائه این خدمات تحقیقات کافی داشته باشید. اگر فروشنده خدمات مناسبی ارائه نکند ، دچار دردسر بزرگی می شوید. یکی از دلایل که باید از برندهای معتبر خرید کرد ، همین موضوع است.

بیشتر بخوانید : راهنما خرید چیلر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button